HENRY SMALL GAME RIFLE 22LR 20 W/ PEEP SIGHT
product code:HRAC H001TRP
UPC:619835011114
Brand:Henry
availability: In Stock at Warehouse, Available for shipping
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
Fitted with Skinner's solid steel rear base and fully adjustable aperture (with .096 inch insert or .200 inch ghost ring option) specifically dimensioned to line up perfectly with the tall brass bead front sight for easy zeroing greater visibility and more precision when it’s needed. American walnut stock and classic octagon barrel. Cold-weather glove-friendly over-sized large loop lever.
| Action | Lever |
| Caliber | 22 Short,Long,LR |
| Barrel Length | 20" |
| Capacity | 16 LR/21 Short |
| Trigger | Standard |
| Safety | 1/4 Cock |
| OAL | 38.50" |
| Weight | 6.50 lbs |
| Stock Description | American Walnut |
| Metal Finish | Black |
| Twist | 1:16" |
| Barrel Description | Blued Octagon Steel |
| Muzzle | Target Crown |
| Receiver Material | Steel |
| Sights | Brass Bead Front Sight |
| Barrel Length Range | 20.00" to 20.99" |
| Weight Range | 6.00 lbs to 6.99 lbs |
| Hand | Right |
| Stock Finish Group | Brown |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


